Şeker Hastaları İçin Diyet Programı

Şeker Hastaları İçin -Diyet Programı

 

Şeker hastalığı, tıp dilinde ise diyabet hastalığı pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi durumudur. Kronik bir hastalıktır. İnsülin, şekerin hücre içine girmesi ve depolanmasını sağlar. Şeker hastaları yedikleri besinden kana geçen glikozu kullanamadıkları için kan şekeri yükselir. Bu durum tedavi edilmediği takdirde organlara zarar verir. Şeker hastalığı günden güne yaygınlaşmaktadır. Bu durum daha çok genetik faktörlerden dolayı olsa da bazen kişinin yanlış beslenmesinden dolayı da durumu tetikler. Şüphe duyulduğu takdirde test yapılmalıdır.

 

Şeker Hastalığı Belirtileri

 

En çok rastlanan belirtiler sık idrara çıkmak, çok su içmek ve acıkma durumudur. Belli bir yaştan sonra bel çevresinin kalın olması durumda ve kilolu insanlarda görülen bir hastalıktır. Ayrıca birinci dereceden akrabalarda bu hastalığın bulunması durumunda risk artar. Gizli şeker kendini belli etmez. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Diyet yapılmalı ve obezite durumu varsa bu durum düzeltilmelidir.

 

Şeker Hastalığı Türleri

 

Şeker hastalığı 2 şekildedir. Tip 1 ve tip 2. Tip 1, pankreasın insülini hiç üretmemesi durumudur. Daha çok genç yaşlarda görülmektedir. Tip 2 de durum farklıdır. Pankreasta insülin üretilir ancak hücreler buna tepki gösterdiğinden dolayı bu miktar vücut için yetersiz kalır. Kan şekeri yükselir. Daha çok orta yaşlarda ve yaşlı kesimde görülür. Hipoglisemi ise daha çok yanlış beslenmek, kullanılan ilaçlar gibi faktörlerden dolayı şekerin olması gerekenden düşük miktarda bulunması durumudur. Terleme, titreme, huzursuzluk, bulanık görme ve vücutta karıncalanma gibi belirtileri vardır. Şeker düşüklüğü hissedildiği anda kesme şeker yenmelidir. Bu durumu kontrol altına alır. En kısa zamanda doktora gidilmel

idir. Tedaviye başlandığında önce beslenme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Doktor kişiye uygun tedavi planı uygular.

 

Beslenme Önerileri

 

Tip 1 için, yüksek lifli gıdalar, tam buğdaylı ekmek, kepekli makarna, yeşil yapraklı sebzeler tüketmelidir. Tip 2 için, şekeri tamamen bırakmalıdır. Sağlıklı yağlar tüketmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir