Kamburluk ile ilgili bilmeniz gerekenler!

Kamburlukla İlgili Bilmeniz Gerekenler

 

Kamburluk sıkça karşılaşılan bir sağlık problemidir. Peki, nedir bu kamburluk? Kamburluğun en genel tanımı sırt eğriliğidir. Kamburluğun sebepleri bel kaslarında zayıflama ve gevşeme olmasıdır. Kamburluğun tıp dilindeki adı kifozdur.

 

Kamburluk Nedir?

 

Kamburluk vücut duruşunu etkileyen bir hastalıktır. Kambur insanların omuzları öne doğru eğik durur. Kamburluk kişinin yürürken daha fazla yorulmasına sebep olur. Kişinin sağlığını fazlasıyla olumsuz etkileyen kamburluğun sebeplerini ve tedavi yöntemlerini bilmek önemlidir.

 

Kamburluğa Ne Sebep Olur?

-Kamburluk bazen doğuştan gelebilir. Bu tip kamburlukta genetik etkilidir ve kamburluğun ilerlemesi hızlı olur.

-Büyüme döneminde oluşan problemlerden kaynaklanabilir. Genellikle omurga ile ilgili problemler kamburluğa sebep olur.

-Kız çocuklarının ergenlik döneminde göğüsleri oluşmaya başlar. Bu dönemde çocuk utandığı için sürekli öne doğru eğilip dik durmayabilirler. Bu durum kamburluğa sebep olabilir.

-Yaşlılıkta ise kaslar zayıflayıp gevşeyebilir. Bu durumda vücutta duruş bozukluğu oluşabilir.

 

Kamburluğun Tedavi Yöntemleri

 

-Doğru duruş şeklini bilmek çok önemlidir. Otururken, yürürken nasıl durulacağı doğru bilinmelidir. Doğru ve dik durmaya dikkat ederseniz kamburluktan büyük oranda korunabilirsiniz.

-Kamburluğun en önemli sebeplerinden biri kaslardaki gevşemelerdir. Bu yüzden sırt kaslarını güçlendirecek aktiviteler yapmak gerekir. Çocuklar büyüme çağında olduklarından bu dönemde onları kaslarını güçlendirecek spor dallarına yönlendirmek önemlidir. Bu sayede kamburluk riskini en aza indirilir. Yetişkinlerde aynı şekilde sırt kaslarını güçlendirecek aktivitelere yönelebilirler.

-Bu konuda doktorunuza da danışmalısınız. Doktorlar genelde korse takmanızı ve egzersiz yapmanızı önerirler. Ayrıca kamburluk derecenize göre yine en iyi tedaviyi doktorunuz uygulayac

aktır.

-Evde kendinizde egzersiz yaparak kamburluk riskinizi azaltacaktır. Mesela mekik çekmek sırt kaslarınızı güçlendiren bir harekettir. Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız belirli zaman aralıklarında da küçük egzersizler yapmak çok önemlidir.

 

Kamburluk sağlığı fazlasıyla olumsuz etkilediği için ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir