Gut Hastalığı Ve Tedavisi

Gut Hastalığı Ve Tedavisi

 

Gut hastalığı ihmale gelmeyecek kadar önemli olan eklemde meydana gelen ağrı, şişlik, kızarıklık ve ısı artışıyla ortaya çıkan ve şekil bozukluğu ve hareket kısıtlamasına kadar giden bir hastalıktır. Eklem iltihabı olarak da bilinen gut hastalığı en çok ayak başparmaklarında, diz ve ayak bileği, el parmağı ve eklemlerinde görülür ve hissedilir. Bu ciddi sağlık sorunu, Kalp hastalığı, obezite gibi rahatsızlıklarla birlikte de görülen bu hastalık gece yarısı ve sabaha doğru ağrısını hissettirir. Şiddetli ağrıların oluştuğu bu hastalık sebebiyle hasta eklemlerini dahi oynatmakta zorlanır.

 

EKLEMLERDE ASİT BİRİKMESİ

 

Gut hastalığında eklemlerde oluşan ürik asit kandaki asit seviyesinin yükselmesine neden olarak kristalleri oluşturur. Bunların birikmesiyle birlikte dayanılmaz acılara sebebiyet verebilir. Tamamen geçtiğini düşünülen gut hastalığının tekrarlaması kuvvetle muhtemeldir. Tam anlamıyla tedavi edilmediği sürece, yılda birkaç defa tekrarlayabilir. Tedavi edilmediği sürece cilt altında, dokularda ve eklemlerde ciddi hasarlara sebebiyet verebilir. Sağlık açısından son derece ciddiye alınması gereken önemli bir hastalıktır.

 

GUT HASTALIĞININ TEDAVİSİ

 

Gut hastalığının tedavisinde iki aşamalı yöntem uygulanır. Ataş dışı ve atak olmak üzere iki aşamalı uygulanan bu tedavi yöntemleri ile kan ve ürik asit seviyesinin kontrol altında tutulması sağlanır. Ağrıları gidermek için ilaçlar kullanılırken, atak gelmesini önlemek amacıyla ürik asit seviyesini azaltan ilaçlar tercih edilir. Bu ürik asitlerin vücuttan atılmasını sağlamak amacıyla çeşitli ilaçlar doktor nezaretinde alınarak kullanılır. Aşırı kilo, bol alkol tüketimi, kırmızı et,

kabuklu deniz ürünleri gut hastalığına sebebiyet veren etkenlerden bazılarıdır. Genetik yatkınlığın söz konusu olduğu gut hastalığında yaş ve cinsiyette önemli faktördür. Ürik asit kadınlarda daha düşükken, erkeklerde yüksek oranda seyreder. Ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet veren Gut hastalığından kaçınmak için bol bol su tüketilmeli ve alkolden uzak durulmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir