Göz Tansiyonu Ve Tedavisi

Göz Tansiyonu Ve Tedavisi

 

Göz Tansiyonu:

 

Halk tarafından bilinen adı göz tansiyonu olan glokom, genellikle artmış göz içi sıvı basıncından kaynaklanan bir hastalık olup tedavi edilmediği takdirde görme kaybı ve körlükle sonuçlanabilir. Bu basınç yüksekliğine gözün normal işlevini devam ettirebilmesi salgılanan sıvının çeşitli sebeplerle gözü terk edememesi sebep olur. Sağlıklı bir bireyde göz için basıncı 9 – ile 20 mmHg arasında olmalıdır. Göz tansiyonu bu değerlerin üstüne çıktığında sinir hücreleri zarar göremeye başlar ve ilerleyen süreçte görme kaybı hatta körlük gelişebilir. Unutulmamalıdır ki göz tansiyonu kronik bir hastalıktır ve tedavisi ömür boyu sürmektedir.

 

Glokomun Belirtileri:

 

Baş ağrısı ve göz içinde şiddetli ağrı, geceleri ışıklı alanların etrafında renkli-ışıklı hareler görme, gözde kızarıklık, görmede bulanıklık gibi belirtileri olmakla beraber başlangıçta bu belirtiler çok net ortaya çıkmamaktadır. Bu sebeple teşhis genellikle geç koyulmaktadır. Göz ile ilgili geçirilen bir travma, ailede glokom hastalığının görülmesi, uzak veya yakın görme bozukluğunun mevcut olması ve diyabet, hipertansiyon gibi sağlık sorunlarının olması riski daha çok arttırmaktadır.

 

Glokomun Tedavisi:

 

Göz muayenesi (Oftalmoskopi testi, görsel alan testi, pakimetri testi vb) yapılıp hastalığın tanısı koyulduktan sonra ilk aşama ilaç ile tedavidir. İlaç tedavisi ile ya göz içi sıvısının üretiminin azaltılması sağlanmaktadır ya da bu sıvının dışarıya atımı kolaylaştırılarak basıncın düşmesi sağlanmaktadır. Bu aşamada hastanın ilaçlarını önerilen dozlarda ve saatlerde kullanmasına ve kontrol muayenelerine önerilen sıklıklarda gitmesine dikkat edilmelidir. Farklı hastal

klar için kullanılan ilaçlar tedaviyi başlatan ve takip eden hekime muhakkak bildirilmelidir, ilaçların etkileşimlerinden dolayı tedavide aksaklıklar meydana gelebilmektedir.

 

Medikal tedavinin sonuç vermemesi yani göz tansiyonunun düşmemesi durumunda ise ameliyat ile tedavi yoluna gidilmektedir. Ameliyat lazer ile veya klasik yöntem ile yapılabilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir