Göz Kuruluğunun Nedenleri!

Göz Kuruluğunun Nedenleri

 

Çağın hastalığı olarak nitelendirilen göz kuruluğu teknolojik ürünlerin artmasıyla göz ardı edilemeyecek düzeylere gelmiştir. Sürekli bilgisayar ekranına bakmak, telefon ve tablet ürünlerde fazla zaman geçirmek maalesef ki göz kuruluğunu yoğun denebilecek düzeyde etkilemektedir.

 

Göz kuruluğu gözün rahat hareket etmesini engelleyen bir durumdur. Göz hareket ettikçe acıma, batma, gözde kızarıklık, bazen gözde görme açısından azlık ya da bulanık görüş gibi durumlara yol açmaktadır. Gözde kaymayı ve rahat hareket etmeyi sağlayan gözyaşıdır ve göz kuruluğu da bu gözyaşının azalmasıyla meydana gelir. Gözyaşı protein ve elektrolit bakımından zengindir. Proteinin fazlalığında ya da azlığında göz kuruluğuna sebep olabilmektedir.

 

 Göz Kuruluğunun Sebepleri Nelerdir?

 

-Uzun süre göz de lens kullanımı.

-Lazerle yapılan göz ameliyatları.

-Sürekli yoğun ışıklı ortamda uzun süreli olarak çalışmak.

-Sürekli klimalı ortamda durmak.

-Romatizma kaynaklı hastalıklar.

-Nikotin içerikli ürünler kullanmak

-Bilgisayar ile uzun saatler geçirmek.

-Yoğun olarak televizyon izlemek.

-Yaşın ilerlemesi, gözde tansiyon çıkması, kullanılan psikolojik ilaçlar, kalp rahatsızlığı, uyumak için kullanılan ilaçlar göz kuruluğuna sebep olmaktadır.

 

Göz Kuruluğu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 

Gözde sürekli batma hissi oluyorsa, hareket ettirdikçe acıma hissediliyorsa, geçmeyen kızarıklık mevcut ise, lens kullanımı sırasında devam eden batmalar ve acıma hissi, gözün iç kısmından gelen akıntının uzuyor olması ya da mukus benzerliği taşıması gibi belirtileri bulunuyorsa göz kuruluğundan şüphe edilebilir. Kesin teşhis için bir hekime veya sağlık ocağına başvurulmalıdır.

 

 Göz Kuruluğunun Tedavisi Nedir?

 

Göz kuruluğunda giderilmesi gereken ve öncelikli olan gözün ıslak kalmasıdır. Göz kuruluğuna neden olan etmenleri saptayıp bunu en az seviyeye düşürmek hatta mümkünse tamamen ortan kaldırmakt

r. Göz kuruluğunun ne zaman yaşanmaktaysa bulunup duruma bakıldıktan sonra yapay gözyaşları ile bu durumun neticesi azaltılabilmektedir. Göz içinde bulunan gözyaşını korumalıdır. Göz sağlığı için gözü yoracak etkenlerden kaçmalıdır, sağlık için şüphelendiğiniz durumlarda hekime danışılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir