Gençleştiren Çorba

Gençleştiren Çorba

 

Cildin genç görünümünün en önemli destekçisi cildin esnekliğidir. Protein cildin sıkı, esnek ve aynı zamanda yumuşak olmasını sağlar. Uzmanlara göre cildin esnekliğini cildimizde bulunan kolajen miktarı belirler. Kırmızı ette bulunan protein doğrudan kolajen üretimine destek olur. Yine kırmızı ette bulunan A, B12 ve D vitaminleri, doğal kadın bakımında gerekli olan saç ve tırnak sağlığı için öncelikli alınması gereken vitaminlerdir.

 

Ancak tabi ki her öğün kırmızı et tüketmenin maliyetinin yüksek olması bir yana sağlığa zararlı olduğu da çok açık. Neyse ki her gün et tüketmeden cildimizin ihtiyaç duyduğu vitaminlere kavuşması mümkün.

 

Eskiden beri birçok şeye faydası olduğu bilinen kemik iliği çorbasının vücudun kolajen üretimini de sağladığını belirten uzmanlar, yaşla birlikte üretimi azalan kolajenin protein tüketerek desteklenebileceğini belirtiyorlar.

 

Kemik İliği Çorbası Nasıl Yapılır?

 

Kemik iliği çorbası aslında herkesçe bilinen kemik suyuna çorbanın içinde ilik olduğundan emin olunan halidir diyebiliriz. Yani kemik suyu elde edilmesi yeterli.

 

Bunun en pratik yolu, kasaptan alacağınız etin kemiklerini bırakmayıp ayrıca paketlemeniz veya düzenli alışveriş yaptığınız kasabınızdan sizin için kemik ayırmasını rica etmeniz. Sonrasında söz konusu kemikleri üzerini kapatacak kadar su koyup sebzelerle birlikte haşlamanız (özellikle kereviz, patates, havuç) lezzetini artıracaktır. Kemiklerin iliği çıkacak kadar kaynatılması ve sonrasında kemik parçalarından arındırmak için süzgeçten veya tülbentten geçirerek süzülmesi gerekiyor. Daha sonra kemiklerin içinde kalan iliklerin çıktığı ve elde edilen et suyunun içinde olduğuna emin olunması önemli; çıkmayan ilik var

sa, kemik sallanarak çıkartılabilir.

 

Her Çorbaya Et Suyu Hazırlayacak Vakit Yoksa Ne Yapılabilir?

 

Kemik iliği çorbası için elinizin altında sürekli et suyu bulundurmanız mümkün. Elde ettiğiniz kemik suyunu buzlukta/ derin dondurucuda buz kalıplarında veya porsiyonlara ayırarak karton bardaklarda saklayabilir ve çorba yaparken kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir