Boğaz Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Boğaz Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

 

Boğaz Ağrısı

 

Boğaz ağrısı, bir virüs enfeksiyonudur. Kişinin yaşam kalitesini bozar ve bütün bir gün ise büyük sıkıntılara yol açar. Günümüzde ise toplumda oldukça sık görülen bir hastalık haline gelmiştir. Hastalar daha çok boğaz ağrısı şikayeti ile sağlık kuruluşlarına giderek geçirdikleri rahatsızlıkları belirtmektedir.

 

Boğaz Ağrısının Sebepleri

 

Ana nedenleri virüslerden oluşan boğaz ağrısının akut hastalığı, sinüzit, mide problemleri, akciğer enfeksiyonları ya da tümör gibi bulgularda boğaz ağrısına neden olmaktadır. Nadir olarak bakteri kökenli enfeksiyonlarda boğaz ağrısına neden olabilmektedir. Bademcik şişmesi ya da iltihaplanması da boğaz ağrısına neden olmaktadır. Boyun, koltuk altı ve kasıktaki lenf bezlerinin şişmesi sonucunda oluşur ve üzeri beyaz bir zar ile kaplanır. Bazı durumlarda ise boğaz ağrısı nefes alıp vermeyi zorlaştırır ve karaciğeri etkileyerek sarılığa kadar uzanmaktadır. Süresi altı haftayı geçer ve daha uzun süreli halsizliğe yol açmaktadır. Bu hastalık yetişkinlerde ve ergenlik dönemindeki gençlerde daha ağır geçer. Tükürük ile geçtiği bilinen bu hastalık halk dilinde öpücük hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık çeşitli yollar ile bulaştığı için aynı havlu, bardaklar ve yemek tabakları kullanılmamalıdır. Boğaz ağrısına neden olan bakteri sıklığı azalmış dahi olsa, difteri ya da boğmaca gibi bakteriler de bu sebepler arasına girmektedir. Sık rastlanan ve mevsimsel olan soğuk algınlığı beraberinde boğaz ağrısına getirmektedir. Farenjit ya da bronşit gibi hastalıklar ise kişide başladığında uzun süreli boğazda ağrılara neden olur. Soğuk algınlığındaki virüsler beraberinde burun tıkanıklığı, hapşırma ve genel halsizlik eşliği

nde devam etmektedir. Mevsimsel bulaşıcı bir hastalıktır.

 

Tedavi Yöntemleri

 

Virüs enfeksiyonları antibiyotiklerden etkilenmediği için herhangi bir tedavisi yoktur. Hastanın dinlenmesi ve bol sıvı tüketimi ya da evde hazırlanan bitkisel içecekler ile birlikte vücuttaki virüsleri bir hafta gibi bir sürede vücuttan atılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir