Erken Boşalmanın Nedenleri Nelerdir?

Erken Boşalmanın Nedenleri Nelerdir?

Erken Boşalma, bu konu ile alakalı çok çalışma girişiminde bulunulmuştur. Genelde erkekler nefes nefese bir aceleyle cinsel hazzın peşinde koşar iken boşalma süresini kontrol altına alamaz veya durdurulmasını sağlayamaz. Vücudunu cinsel ilişkide bulunduğu partneri ile uyumlu bir biçimde hareketlenmeyi sağlayamayan bir erkek de anlık duruma ilgi göstermek, o anın tadına varmak olanak dışı olur ve seksin son bulacağı endişesine kapılır. Bundan dolayı her cinsel problem gibi erken boşalma da bu endişeden ya da bir hastalıktan ortaya çıkar. Çünkü kafa anlamında rahat bir düşünce yapısında karmaşık ve yoğun olan bir erkek, panik duygusundan kaçamaz ve erken boşalma gibi bir problem karşılaşır.

 

-Tahrik Olma Sürecinin Yeteri Kadar Olmaması

 

Erken boşalma problemi yaşayan bir erkekteki problem, boşalma işlemi gerçekleşmeden önce oluşan duygunun farkına varamamalarıdır. Yani bu erkek tahrik olduğu zamanın farkına varamıyor ve sahte hazzın peşinde koşmaktadırlar. Cinsel ilişki insana zevk veren bir eylemdir, bu yüzden boşalma bu eylemin son bulmasıdır, insan doğası gereği zevk aldığı eylemi devam ettirir, acı çektiği eylemi sonlandırır bundan dolayı erken boşalma doğal bir durum değildir, İnsan fıtratına aykırı bir durumdur.

 

-Kontrolü Sağlamak İçin Yeterli Olanakların Olmaması!

 

Erken boşalma sorunu yaşayan bir erkek, tahrik olma hissini tam olarak algılasa bile tahrik olma hissini kontrol edebilme yetisine sahip değillerdir.

 

-Korku

 

Yılardır yapılan çalışmalarda ve araştırmalarda erken boşalmanın nedenleri arasında ilk sıraya korku faktörü giriyor. Korku metabolizmayı hızlandırır, kasları gerdirerek gevşetir, nefes alıp vermeyi hızlandırır, bu durumda erken boşalmaya yol açar. Erkeklerin cinsel ilişki sırasında bir baskı altında olması anlaşılabilir bir durumdur. Korkunun nedenleri değişmektedir, başaramama, performansını beğenmeme korkusu olabilir, ya da her seferinde erken boşalmayı önlemeye çalışma tedirginliği yine erken boşalmaya neden olan bir durumdur.

 

-Heyecan ve Gerginlik!

 

Vücutta

meydana gelen bir kas gerilmesi, psikolojik olarak heyecanlanmakta erken boşalmaya neden olan faktörlerdendir. Kişi zaten gerginse boşalma için çok fazla cinsel uyarıma ihtiyacı yoktur. Kimi insan yaşamın her noktasında gergin, bazıları ise sadece cinsellik esnasında buna gerginlik kısır döngüsü adı veriliyor. Yani erken boşalmaktan korkma duygusu erken boşalma sonucuna vardırıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir