Öksürüğün Nedenleri?

Öksürüğün Nedenleri?

 

Öksürük, insanlarda ve birçok hayvanda oluşabilen; yabancı partiküllerin, mikropların, tahriş edici bakterilerin, sıvıların ve mukusun havayla birlikte süratli bir şekilde akciğerlerden, boğaz ve solunum yolundan çıkartarak temizlemeye yarayan ani bir reflekstir.

 

Öksürük ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi kendiliğinden ortadan kaybolabilen anlık rahatsızlıklar da olabilir. Ciddiyeti öksürüğün ne kadar zamandır devam ettiği ile doğru orantılıdır. Bu yüzden öksürük takip edilmeli, gerekirse not alınmalıdır.

 

Öksürüğün Nedenleri

 

Sigara başta olmak üzere reflü, boğaz akıntısı, kirlilik, kronik bronşit, bazı ilaçların yan etkileri, amfizem, kalp yetmezliği, akciğer kanseri gibi sebeplerden ötürü olabilir. Soğuk algınlığı ve grip öksürük nedenleri arasında ilk basamak olarak dikkat çekmektedir. Genellikle üç hafta devam eden öksürük akut öksürük olarak adlandırılmaktadır. Sekiz hastadan fazla sürerse bu kronik öksürük olarak adlandırılır. Dışarıdan zararlı gazları teneffüs etmek yine öksürük nedenlerindendir.

 

Öksürük Tedavisi:

 

Öksürük genelde tedaviye muhtaç bir hastalık değildir. Dinlenme, bol miktarda sıvı alımı ve ağrı kesiciyle atlatılabilen bir hastalıktır. Elbette ki bu sadece kısa süreli öksürükler için geçerlidir. Yukarıda bahsettiğimiz uzun süreli öksürükler varsa hemen bir doktora başvurmalı ve bir destek alınmalıdır.

 

Öksürüğe İyi Gelen Gıdalar:

 

Zerdeçal, zencefil, limon, sarımsak, soğan, ballı süt, biber, havuç, üzüm, badem öksürük için akla gelen ilk besinlerdendir. Sağlık açısından bu dönemde sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Sigara içilen ortamdan uzak durulmalı, dumanı teneffüs etmemeye dikkat edilmeli. Bunun yanında günde

iki üç kez buhar teneffüsü mukusun yumuşatarak çıkışını rahatlatacağı için tavsiye edilmektedir. Tozlu ve kirli ortamlardan uzak durulmalı, gerektiği takdirde maske kullanılmalıdır.

 

Öksürük için aile hekimine danışarak ve onun yönlendirmesi ile kulak burun boğaz, göğüs hastalıkları ve dahiliye (iç hastalıkları) hekimlerinden yardım alınmalıdır. ,

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir