Kredi İptal Ettirmek İçin Ne Yapılmalı?

Kredi İptal Ettirmek İçin Ne Yapılmalı?

Bankalardan alınan konut, taşıt veya bireysel kredilerin ödeme planı istenildiği gibi olmayabilir. Ödeme planında değişiklik yapma isteyebilirsiniz. İyi tarafı şudur çıkan yasalarla 14 gün içerisinde herhangi bir neden olmadan krediden vazgeçebilirsiniz. Vazgeçme sözleşmenin oluşturulduğu tarihle başlar, size verilmesiyle geri sayım başlar.

            Kullanılan Kredi İçin Ceza Ödenir Mi? 

Yasada yer alan tüketici kredisi sözleşmeleri yönetmenliğindeki maddeyle 14 gün süresiyle krediyi geri verme hakkı vardır. Ancak bu krediyi kullanırsanız be bedeli faizle ödemek zorunda kalırsınız. Eğer vazgeçtiyseniz size verilen süre 30 gün olarak yansıyor. Eğer ödeme yapmazsanız vazgeçmemiş olarak değerlendirilir.

 

Konut Kredilerini İptal Edince Ne Kadar Ceza Ödenir?

 

Çekilen kredinin kullanılmaması veya işleme geçmemesiyle geri ödeme şansı bulunuyor mu? Kullanılmayan krediler için hesabında bekleyen paraların eğer fatura masraflarını öderse konut kredisi iptal etme şansı doğuyor. Bunun yanında bankaların krediyi erkenden kapatma cezaları ödeyebilir.

 

Kredi veren banka ve şubeleri belirli faizler uygular ve bundan tüketiciyi mutlaka bilgilendirirler. Ayrıca banka isterse faiz oranlarını değiştirme hakkına da sahiptir. Böyle durumlarda bankayla iletişime geçip faiz artışı olduğunda başka bankaya geçme talebinizi belirte bilirsiniz. Ancak başka bankaya geçerken bu işlemler en baştan başlayacağı için pek tercih edilen bir sistem değildir.

 

Çekilen kredi tutarını erkenden ödemek istediniz banka size bu hakkı veriyor ama kredi verildikten o güne kadar ki işleyen

faizi ödemekle sorumlusunuz. Ancak bu faiz yanında ekstradan faiz ekleme şansı yoktur. 2015 yılında Gazete de çıkan tüketici kredisi yönetmeliğiyle taksitler arası kredi kapatma talebinde bulunurken geçen günler kadar faiz ödemek ile yükümlü olursunuz. Başka faiz uygulama hakları yoktur. Buda finans alanında ki haklarımızı kullanma şansları sunuyor.

 

Forex nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir