Diyet Yaparken Çikolata Yenir Mi?

Diyet Yaparken Çikolata Yenir Mi?

 

Kilo vermek için yapılan birçok diyet programı vardır. Bu programları uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise kişinin kendini ve bedenini tanımasıdır. Yapılan hatalar beklenin aksinde sonuçlar doğurabilir.

 

Birçok kişinin severek tükettiği çikolata, kilo vermeye çalışan kişilerin yemesinin yasak olduğu şeylerden biridir. Ancak araştırmalar çikolatanın kilo vermeye yardımcı olan gıdalardan biri olduğunu göstermektedir.

 

Çikolatanın Kimyası

 

Çikolata, kakao ağacının çekirdeklerinden üretilir. Çikolatanın mutluluk verdiği yani seratonin adlı bir kimyasalı salgıladığı herkes tarafından bilinmektedir. Bunun sebebi içinde bulunan triptofan adlı bir maddedir.

 

Triptofan, vücutta üretilemeyen bir kimyasaldır ve seratonin salgılanmasında görev alır. Çikolata aynı zamanda kafein ile de benzerlikler gösterir. Bunun sebebi ise içinde bulunan teobromin adlı bir maddedir. Teobromin, beyindeki bazı reseptörlerin çalışmasını engelleyerek uyku hissini azaltır ve tıpkı kafein gibi bir uyarıcıdır.

 

Çikolata feniletilamin açısından da oldukça zengindir. Kişiye memnuniyet ve rahatlık hissi veren bu madde, aşkın da kilit kimyasallarından biri olarak kabul edilir ve afrodizyak etkiye sahiptir. Çikolatanın ruh halini iyileştirmenin yanı sıra, vücut üzerinde daha birçok etkisi vardır.

 

Çikolata ve Diyet

 

Çikolata, diyet yaparken de tüketilmeye uygundur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, tüketilen çikolata miktarını belirlemektir. Çikolatanın içinde polifenol adlı bir madde bulunur ve çikolataya antioksidan özellik kazandırır.

 

Dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise çikolatanın çeşididir. Sütlü çikolatalar diyetteyken tercih edilmemelid

ir. Ancak bitter çikolata tüketmenin herhangi bir zararı yoktur. Bitter çikolata, daha az yağ ve şeker içermektedir. Bu nedenle daha düşük kalorilidir. Ayrıca kakao açısından daha zengin oluşu, metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Bir süredir çikolata diyeti olarak bilinen, her öğün az miktarda çikolata tüketilebilen çeşitli diyet programları da mevcuttur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir