Çocuklarda Kekeleme

Çocuklarda Kekeleme

 

1.Kekemelik nedir?

 

Konuşma düzeninde seslerin veya kelimelerin tekrarlanması ya da duraklayarak çıkarma belirtilerini gösteren bir konuşma bozukluğudur. Bu bozukluk daha çok heyecana, baskıya, strese bağlı olarak artabilir.

 

2.Çocuklarda ne zaman ortaya çıkar?

 

Çocukların dil gelişimi 7 yaşına kadar sürebildiği, bu süre çerçevesinde konuşmalarında kelimeleri geri getirme kabiliyetlerinin zayıf olmasıyla tekrarlamalar görülebilse de bu kekemelik rahatsızlığının olduğunu göstermeyebilir.

 

3.Nedenleri nelerdir?

 

Kekemelik birden fazla sebepten dolayı ortaya çıkmaktadır. Kalıtsal yollardan aktarılan genler, solunum bozuklukları, psikolojik ya da fizyolojik nedenler kekemeliğe neden olmaktadır. Ayrıca çocuklarda kekeme rahatsızlığına neden olan bir faktör de yaşadığı ortamdaki sorunlardır. Bulunduğu ortamda baskı görmesi, şiddete maruz kalması, travma yaşaması, ailesinde ya da yakınlarında kekeme olan kişileri taklit etmesi veya yaşamış olduğu şiddetli korkular konuşma gelişimini etkileyebileceği gibi, kekeme rahatsızlığını da tetikleyebilmektedir.

 

4.Kekemelik ile zeka ilişkisi nedir?

 

Çocukluk zamanlarında kekelemelerin görülmesiyle, zekasında problem olduğu düşünülen bireylerin aslında bilinenin aksine daha hızlı düşündüğü ve bu hızın konuşma hızıyla uyuşmamasından kaynaklanan kekemelikler olduğu araştırmalar sonucunda görülmüştür.

 

5.Kekemelik tedavisi nelerdir?

 

Herhangi bir ilacı ya da yapılan bir ameliyat olmadığı için, kekemeliği olan çocuklara dil ve konuşma terapistleri yaptıkları programla kekemelik terapisi uyguluyor. Bu terapiye rahatsızlığın başladığı 3 ile 6 ay arasında başlanıyor.

Terapi sonrasında bazı çocuklarda kekemelik ortadan kalkarken, bazıları da az kekeleyecekleri yöntemleri öğreniyorlar.

 

6.Aileler ne yapmalı?

 

Aile, çocuğun ilk ve en önemli sosy

al ortamı olduğundan dolayı kekemelik sürecinde aile bireylerinin daha dikkatli davranması gerekmektedir. Çocuğun kekelemesi halinde gülme, alay etme ya da üzülme gibi davranışlar yapılmaması gereken davranışlardır. Yapılacak olan bir başka yanlış davranış ise düzgün konuşması yönünde sürekli uyarmak, kekelediği kelimeleri ve cümleleri tamamlayarak özgüvenini kırmaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir