Çocuk yetiştirirken yaptığımız yanlışlar!

Çocuk Yetiştirirken Yapılan Yanlışlar

 

            Çocuk yetiştirmek zor bir süreçtir. Her insan çocuğuna en iyi eğitimi verebilmek ister. Ama bu süreçte yaptıklarınızla çocuğunuza eğitim vermek isterken kötü sonuçlar doğmasına sebep olabilirsiniz. Çocuk yetiştirirken bir uzmandan yardım almak çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için çok önemlidir.

 

Fazla Korumacı Olmak

 

Çocuğunuzu korumak görevlerinizden biri ama aşırıya kaçmamak lazım. Çocuklarda kişilik oluşumu ilk 5 yılda önemli düzeyde tamamlanır. Bu yüzden ilk 5 yaş çok önemlidir. Bu süreçte bazen çocuğunuzu serbest bırakarak kendi sorunlarını çözmeye çalışmasına, kendini keşfetmesine olanak sağlamış olursunuz. Bu konuda bisiklet örneği çok yerinde olacaktır. Çocuğunuza bisiklet sürmeyi öğretirken düşmesin diye sürekli bisiklete destek vermeye devam ederseniz çocuğunuz asla kendi başına bisiklet sürmeyi öğrenemeyecektir. Yani sadece çocuğunuzu korumaya odaklanıp onun bir şeyler öğrenmesine engel olmayın. Çocuk bu, düşe kalka büyüyecek, korkmayın.

 

Çocuğunuzun Arkadaşı Olmayın

 

Çocuklar hayatı yeni yeni keşfettiklerinden bir yol göstericiye ihtiyaç duyarlar. Siz onunla sürekli arkadaş gibi iletişimde olursanız sizi büyüğü olarak görmeyecektir. Ona arkadaş olayım derken onu bir yol göstericiden mahrum bırakırsınız. Bu arkadaş olmama durumu çocuğunuzdan uzaklaşmanız anlamına gelmiyor. Çocuğunuzla dilediğiniz gibi oyunlar oynayıp vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca anlayışlı anne-baba olarak da çocuğunuzun sizle sorunlarını rahatça paylaşmasına ortam hazırlarsınız.

 

Çocuğunuzu Fazla Şımartmayın

 

Anne babalar yeri gelir kendi ihtiyaçlarından kısıp çocuklarının her istediğini almaya çalışır. Çocuğa her istediği alınırsa çocuk kıymet bilmemeye başlar. Her şeyi kolay ulaşılabilir sanır ve yokluktan anlamaz.

 

Olumsuz Yönlerini Yüzüne Vurmak

 

Çocuğunuzun yetersiz olduğu bir alanda kendini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak çocuğunuzu istemediği bir alanda başarılı olmaya zorlamayın. Ayrıca çocuğunuzun hatala

rını sürekli yüzüne vurmayın. Bu özellikle çocuğunuzun özgüvenini olumsuz yönde etkileyecektir.

 

Anne Babalar Birlik Olun

 

Eğer bir konuda çocuğa annesi kızıp babası bir şey demezse çocuğun kafası karışacaktır. Bu yönden tutarlı olmak çok önemlidir. Ebeveynler olarak ortak bir dil belirlemeli çocuğunuzla öyle iletişime geçmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir