Anneler Mükemmel Olmayın!

Anneler Mükemmel Olmayın!

 

Annelik Titizliktir Fakat…

 

Herkes ailesi konusunda hassastır, özellikle anneler. Hele bir de söz konusu kişi evladıysa. Çok sevmek, şefkat, korumak ve bağlanmak anneliğin olmazsa olmazı. Fakat çocuk dediğimiz, bir birey en nihayetinde. Hayata hazırlanan ve hayata hazırlanırken de güç durumları bazen bilemeyen bir birey. Bu güç durumların üstesinden gelmek için anneliğin titizliğinden biraz sıyrılmak gerekiyor.

 

Sorumluluk

 

Çocuk, hayata hazırlanırken ailesi dışındaki yaşamı da görmeli. Gerekirse sorumluluk verilerek o “güç durumlara” hazırlanmalı. Sorumluluk alarak yetişen çocuk iş ve aile yaşamında daha disiplinli ve düzenli olur. Ki bu, özellikle iş yaşamının olmazsa olmazıdır. Unutulmamalıdır ki çocuğa sorumluluk verilmezse, çocuk bunu dışarıda arar. Bu bir noktasıyla ihtiyaçtır.

 

İstekleri Ertelemek

 

Elbette ki her anne çocuğu için hep en iyisini isteyecektir. Fakat bir çocuğa erken yaşlardan her istediği alınmamalı, çocuğun her istediği yapılmamalıdır. Çocuğa isteklerinin ertelenmesini öğretmek, onu hayata karşı güçlü kılar ve disiplinli yapar. Özellikle televizyondaki reklamlar bu anlamda fazlasıyla çeldirici olabilir. Çocuğa, televizyonda her gördüğünün hemen gerçekleşmesinin mümkün olmayacağının öğretilmesi gerekir. Bu görev de pek tabii ki anneye düşer.

 

Temizlik Tutumu

 

Özellikle oyun çağındaki bir çocuk için dışarıda oynamak istemesi gayet normaldir. Toz-toprak içinde oynayan çocuğun mikrop kapmasından endişe edilmemelidir. Sınırında olduğu sürece bu çocuk için bir ihtiyaç ve sosyalleşmeye adım atması için gereklidir.

 

Okul ortamındaki mikroplar için, normalden çok endişe edilmemelidir. Aşı bile “zayıflatılmış hastalık” olarak

tanımlanır. Bir çocuk mikropla da, kalabalık ortamda bulaşabilecek grip gibi rahatsızlıklarla da tanışmalıdır.

 

Anneler elbette ki çocuklarının sağlığı ve mutluluğu için endişeleneceklerdir fakat çocukların güçlü, sağlıklı, mutlu, ayakları üzerinde duran bireyler olarak yetişmesi için her zaman ve her koşulda üzerlerine titremek doğru olmayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir